3. Boğaz Köprüsü, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ve Güney Yaklaşım Viyadüğü’nde Nem Kontrolü Uygulaması

05 Nisan 2016 Dergi: Nisan-2016

3. Boğaz Köprüsü, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ve İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü ve Abdi BioTek projelerinin çözüm ortağı; Türkiye endüstriyel klima pazarında 38 yıldır faaliyetini sürdüren Tetisan Endüstriyel Klima A.Ş. idi. Projelerin detaylarını Tetisan Yönetim kurulu Üyesi Recep Ekinci ve Proje-Şantiye Sorumlusu Mak. Yük. Müh. Çağrı Karail ile konuştuk…

3. Köprü, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ve İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü projelerinde çözümlerimizle yer aldık

Tetisan Endüstriyel Klima A.Ş., temiz oda sistemleri, hijyenik klima sistemleri, tekstil klima sistemleri, toz toplama sistemleri, mahal nem alma sistemleri, köprü nem alma sistemleri, converting toz uzaklaştırma ve havlu trim transport sistemleri gibi endüstriyel havalandırma sistemlerini alanında özel uzmanlık gerektiren projeleri anahtar teslim olarak gerçekleştirmektedir.

Tetisan olarak yer aldığımız son üç proje, 3. Boğaz Köprüsü, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ve İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü projeleridir. Dünyanın en önemli altyapı çalışmalarından biri kabul edilen Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamındaki İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü'nün tamamı 1123 metre ve 22 bin 500 ton ağırlıktadır. Tamamıyla Türk işçiliğinin eseri olan Güney Yaklaşım Viyadüğü, boyutu ve yapım tekniği gibi özellikleriyle dünya yapı teknolojileri literatüründe Türkiye'nin gurur duyduğu bir proje olarak yer alacak. İstanbul-İzmir arasında karayolu ulaşımını 3,5 saate düşürecek projenin en önemli geçiş noktası olan Asma Köprüsü hizmete girdiğinde, bu bölümdeki 1-1,5 saatlik ulaşım süresi 6 dakikaya inecek. Projenin en önemli geçiş noktası olan ve Dilovası ile Hersek arasına inşa edilen Asma Köprü tamamlandığında, 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü ve aynı zamanda 1.550 metrelik orta açıklığıyla da dünyanın 4. büyük asma köprüsü unvanına sahip olacak. Çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından yapımına başlanan, yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ise üzerinden geçecek 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu ile oldukça ilgi çeken projeler arasında. Köprü, gerek estetik gerekse teknik özellikleriyle dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alacak. 58 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığıyla üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olması. 2013'te yapımına başlanan ve 4,5 milyar lira yatırım bedeline sahip köprü bu yıl tamamlanacak.

Çok uluslu projelerde çalışabilmek için bambaşka bir vizyon, altyapı; aynı zamanda da çok iyi validasyon ve dökümantasyon bilgisi gerekiyor

Projeler hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, Tetisan’ın bu projelerin hangi aşamalarında hangi ürünleriyle yer aldığına da değinelim. Köprülerde, devasa büyüklükte boş çelik ve beton hücreler kullanılmakta. Bu boyutlar hacimsel olarak İzmit Köprüsü’nde 400.000 m3, 3. Boğaz Köprüsü’nde 465.000 m3, Güney Yaklaşım Viyadüğü’nde ise 70.000 m3’tür. Köprülere ve viyadüğe ait bu çok büyük hacimsel alanlar, çok tuzlu, nemli ve ani değişen sert atmosferik koşullar içinde durduğundan çok ciddi ve sürekli bir korozyona ve değişken ani hava akımlarına ve basınçlarına maruz kalır; bu nedenle de belli dönemlerde bakım gerektirir. Bu durumun mümkün olduğunca kontrol altında tutulması gerekir. Bunun için, dünyada da yeni yeni kullanılmaya başlanan köprüler içindeki tüm kapalı hücrelerde nem alma sistem kurulumu ile hacimlerdeki iç nemin ve iç hava kalitesinin kontrol teknolojilerinin kullanılması gerekiyor. Böylece kurulacak olan bu teknolojik nem alma sistemleri sayesinde, köprülerin ve viyadüğün ömürlerinin 2 katına çıkarılması planlanmaktadır. Her iki köprüde ve Viyadük’te gerekli tüm nem alma sistemlerinin uygulama projelerinin yapılması, kurulumu ve devreye alınmasına kadar tüm işler Tetisan tarafından yapılmaktadır. Köprülerde kullandığımız teknoloji daha önceki projelerden farklı. Şu an 3 projemizde hem Koreli hem de Japon ana müteahhit ve danışman firmalarla çalışıyoruz. Dünyadaki tüm köprülerde doğrudan veya danışmanlık olarak muhakkak işin içinde olan çok tecrübeli ve uzman firmalarla çalışabilmek için farklı bir vizyon ve altyapı; aynı zamanda da çok iyi validasyon ve dokümantasyon bilgisi ve oturmuş bir sisteminizin olması gerekiyor.

tetisanSüreç aşama aşama incelendiğinde oldukça zor ve yorucu denilebilir. Her şeyden önce işe başlamadan, işte kullanılacak her türlü malzeme için bütün teknik bilgilerin en küçük ayrıntısına kadar yer aldığı malzeme onay formları sunuyoruz. Birçok uzman ve danışmanın kontrolünden geçen uzun süreçli ve zahmetli onay süreci sonrası; sipariş edilen veya doğrudan fabrikamızda üretime aktarılan malzemeler, sahaya gönderilmeden önce, ana yüklenici ve ana iş sahibinin işle ilgili uzmanlarının gönderdiği elemanların kontrolünde FAT (Fabrika Kabul) Testlerine tabi tutuluyor. Malzemeler sahaya gönderilmeden önce, işin yapım metodunu anlattığımız dokümanın teslimi muhakkak isteniyor. Bu dokümanda, malzemelerin nereden içeri alınacağı, nasıl yerine götürüleceği, işlem sırasında çalışacak personelin vasfı, kaç kişi çalışacağı, emniyet tedbirleri, nakliye sırasında ve kurulum sonrası gelecekte olası sorunların neler olabileceği ve hangi tür bakımların yapılması gerektiğini, gün gün, saat saat iş programının verilmesi muhakkak isteniyor. Ancak bu FAT dokümanlarının ve de bu “Method Statement” formunun onaylanmasına müteakip malzemeler sahaya teslim edilebiliyor ve montaj işlemlerine başlanabiliyor.  Montaj tamamlandıktan sonra en küçük vida somununa kadar her bir malzemenin nasıl takıldığı, projeye uygun olup olmadığı tek tek kontrol ediliyor ve kayıt altına alınıyor.  Devreye alma aşamasında da projede hedeflenen basınç, sıcaklık, debi, nem gibi değerlere noktasal olarak ulaşmamızı ve tek tek valide etmemizi bekliyorlar. Bütün bu zorlu aşamaları sorunsuz tamamlayabilmek, aynı zamanda köprü işlerinde dünyada sayılı uzman müşterilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini her zaman olduğu gibi en iyi şekilde karşılayarak memnuniyetlerini ve güvenlerini kazanmak, her firmanın kolaylıkla yapabileceği işler değildir. Takdir edersiniz ki, bu zorlu süreçlerin üstesinden kalkabilmek için sadece yüksek teknik bilgi yetmeyecektir. Bizleri bu zorlu işlerde başarıya götüren kilit noktalar; sektörde yıllardır yaptığımız ileri teknolojik işlerde kazandığımız bilgi birikimlerimiz, firmamızdaki uzman ve dinamik ekibimizin özverili çalışmaları, Hadımköy’deki gurur duyulan fabrikamızın teknolojik ürünleri üretebilme altyapısı ve tecrübeli dokümantasyon-validasyon ekibimizin çalışmalarıdır.

İmalat ve test birimlerimizin olması büyük avantaj sağladı

Bu ekiple köprüler ve viyadük için yaptığımız bazı özel çalışmalar oldu. Örneğin, 3. Köprü çok spesifik bir iş ve dünyanın sayılı uygulamalarından biri. Buradaki tüm nem alma uygulama projelerini de biz yaptık. Başımıza ilginç bir hadise de geldi: Sistemde,özel bir hortum ile taşınan hava vasıtasıyla ana kabloların içine hava basılması gerekiyor ki tellerin içinde nem kontrolü sağlanabilsin, korozyon olmasın. Bu ana köprü halatlarına bağlanacak hortuma kaç metrede bir kelepçe atılması gerektiğinin ve malzemenin esnekliğinin hesaplarını bizden talep ettiler.  Biz hortumu Alman bir firmadan satın aldık. Çünkü Türkiye’de istenen şartları sağlayacak ürünü bulamadık. Üretici firma ile temasa geçtik, taleplerimizi ilettik ama üretici firma bu bilgiye sahip olmadığını söyledi. Yani üretici, sorunun yanıtını bilmiyordu ve bize, kuruluşlarından bugüne ilk kez böyle bir taleple karşılaştıklarını söylediler. Bizim için iş başa düşmüş oldu. Soruların cevaplarını bulmak, ilgili hesapları yapmak için ciddi paralar harcadık, konusunda uzman hocalarımızla görüştük ve bu bilgileri çıkardık. Bunları teslim ettikten sonra köprüyü yapan şirketleri ikna edebildik. Aslında bu kadar titiz çalışılması çok doğru, çünkü köprünün bulunduğu koşullarda yoğun nem, tuz, rüzgâr ve basınç var. Dolayısıyla bu koşullarda ayakta kalacak ve üzerinden insanların, araçların geçeceği bir yapı inşa edecekseniz, bunun sorumluluğu çok büyüktür ve üst düzeyde dikkat gerektirir. 

Örneğin, 3. Köprü Projesi’nin ana yüklenicisi Türk, yüklenicisi Koreli, danışmanı Japon, projecisi Fransız bir firma. İzmit Köprüsü’nde de benzer bir yapılanma var. Dolayısıyla proje, çok uluslu hale geliyor. Herkes farklı dili konuşmasına rağmen teknik olarak aynı dili konuşuyor. Bu açıdan da bizim için bu proje çok özel ve ciddi bir deneyim… Bizim proje için sunduğumuz en büyük avantaj ise, ürünlerin imalatını da yapabiliyor olmamız. Çünkü bu sayede karmaşık durumlara hızlıca çözüm üretebiliyoruz. İhtiyaca göre üretim yapabilmek, özellikle bu tip projelerde müthiş bir avantaj sağlıyor.

Ürünlerimizin testlerini de fabrikamızdaki test ünitelerinde yapabiliyoruz. Mesela Mesela İzmit Köprüsü’nde kullanılan ve ana kablolara hava basan “sleeve” adı verilen çok özel parçaların testlerini kendi bünyemizdeki test sistemlerimizde yapmayı başardık. Bu işlemlerin firmamızca yapılabiliyor olması, projenin tüm paydaşlarına ciddi bir maliyet avantajı sağladı. Kendi ürettiğimiz bu çok özel sleevelerin testini başarı ile tamamladık, istenilen şartları yerine getirdik, dokümante ettik ve teslim ettik. Firmadan bu teknolojik ürünün imalatını ve testini yapabilmekle takdir aldık. Bu ay içinde 3. Köprü’de bu sleevelerin montajı başlayacak. Ay sonunda da diğer köprüde başlayacak. Kendi ürettiğimiz, her türlü testini yaptığımız ve istenilen şartları başarı ile sağladığımız bu teknolojik ürünlerin her iki köprüde kullanılacak olmasından dolayı gurur duyuyoruz. 

Ülkemizin en büyük biyoteknolojik ilaç üretimi yapacak projede de yer almaktan gurur duyuyoruz

Türkiye’ de canlı hücre üretilmesinden, dolum ve paketlemesine kadar en büyük ve tam kapsamlı bio teknolojik ilaç üretim tesisi olacak tesisin tüm mekanik tesisat ve HVAC işleri tarafımızdan yapılacaktır. Şimdiye kadar ithal edilen ve kimyasal yöntemlerle üretilen ilaçlar tarafından tedavi edilemeyen; insanlığın devamı için hayati önemi olan hastalıkların tedavisinde kullanılan biyoteknolojik ilaçların üretileceği biyoteknolojik tesisler standart tesislerden ilaç tesislerinden oldukça farklıdır. Dünya standartlarında üretim yapacak Türkiye’nin en büyük ve biyoteknolojik ilaç üretim tesis projesinde çalışıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Bu projede de hedefimiz, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak tüm fabrika mekanik tesisat ve HVAC işlerini başarıyla ve sorunsuz olarak tamamlamaktır. Böylece de geçmişten gelen güvenilir marka imajımızı koruyarak mevcut kalitemizle sektördeki öncülüğümüzü sürekli kılmaya devam etmeyi planlıyoruz.