29. Enerji Verimliliği Haftası Gerçekleştirildi

05 Şubat 2010 Dergi: Şubat-2010

Sektörel Fuarcılık organizasyonu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü (EİE) tarafından düzenlenen 29. Enerji Verimliliği Haftası 13 Ocak Çarşamba günü Wow Convention Center'da gerçekleştirildi.

Etkinlikte, ülkemizin de taraf olduğu İklim Değişikliği ve Kyoto Sözleşmeleri ve son olarak AB'ye giriş sürecinde açılan "Çevre Faslı" kapsamındaki yükümlülüklerin karşılanmasında enerji verimliliğinin rolü tartışıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TÜBİTAK Başkanı Nüket Yetiş'in katılımıyla gerçekleştirilen Enerji Verimliliği Haftası'nda; ayrıca 5 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren, Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği ve Türkiye'nin enerjideki gelecek vizyonu ele alındı.

Etkinlik kapsamında düzenlenecek "Enerji Verimliliği Mevzuatı" başlıklı panelde ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akkaya, BEP Yönetmeliği'ne ilişkin bilgiler verdi. Etkinlikte, enerji verimliliğinde Türkiye'ye örnek olan sanayi kuruluşları "Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması" kapsamında ödüllendirildi. Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması kapsamında İskenderun Demir Çelik ve Tüpraş Batman Rafinerileri,  Almodo Altunlar Tekstil, Arçelik, Coca Cola İçecek A.Ş.  İzmir Fabrikası ve Feniş Alüminyum, Hayat Kimya, İzocam,  Oyka Kağıt Ambalaj Çaycuma Fabrikas, Petkim PTA, Petkim Petrokimya Holding, Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi, Tüpraş İzmir Rafinerisi'ne "Enerji Verimliliği" ödülü verildi.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK işbirliği ile düzenlenen ve ilköğretim öğrencileri arasında yapılan "Enerji Verimliliği" konulu öykü, resim ve proje yarışmasında kapsamında; ökü kategorisinde Nevşehir Özel Kardelen, resim kategorisinde Muğla Özel Ata birinciliği aldı. Proje kategorisinde ise İstanbul Şehremini Anadolu Lisesi birinciliği elde etti. Dereceye giren öğrenci ve okullara ödüllerini Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Temel verdi.

 

 

 

 

 


Etiketler