2018’de Beklenen 5 HVAC-R Eğilimi

30 Ocak 2018 Dergi: Ocak-2018

Yazan: Larry Clark, HPAC Engineering

Çeviren: Meriç Noyan Karataş 

Yılın son günleri, gelecek yıl için yapılan tahminler açısından oldukça popülerdir. Biz de bu sayımızda 2018’de HVAC-R endüstrisini nelerin beklediğini inceledik. Florida’daki uzman Larry Clark, bu konudaki görüşlerini şöyle aktarıyor:

1.İklim değişikliği gittikçe kötüleşecek

“2017 Ulusal İklim Değerlendirmesi”, “Birleşik Devletler Küresel Değişim Araştırma Programı” (USGRCP) tarafından yakın zamanda yayınlanmıştır. Beklendiği gibi rapor, iklim değişikliğinin birinci derecede sorumluluğunun insanlar tarafından yapılanlar olduğu teorisini destekleyen geniş çaplı kanıtların olduğu sonucuna varmaktadır.  Bir sürdürülebilirlik uzmanı ve 10 yıldır Güney Florida’daki bir bariyer ada yaşayanı olarak, artan deniz suyu sıcaklıkları ve deniz suyu seviyeleri beni ziyadesi ile endişelendirmektedir. Geçtiğimiz Eylül ayında hayatımda karşılaştığım ilk büyük kasırga olan Irma Kasırgası hakkında ismi “Değişim Rüzgarları : Daha kuvvetli fırtınalar şimdi normal olarak mı görülüyor?” olan bir köşe yazısı kaleme aldım. 2018 yılında, gel-git kökenli sellerin, özellikle Doğu ve Körfez kıyılarında, frekansının artacağı yönünde bir beklentim var. USGCRP raporu, geçtiğimiz üç yılın kaydedilen en sıcak yıl olduğunun altını çizmektedir. Ben de bu trendin 2018 yılında da devam edeceğini düşünüyorum.

ceviri ocak 2018 sekil 1

Bu sonbahar, eşi benzeri görülmemiş bir şekilde,  Karayip Adaları’nı, Florida’yı ve Meksika körfezini üç ardışık kasırga vurdu

2. Suyun korunmasına daha çok odaklanılacak

Her ne kadar Texas ve Florida ciddi sellere sebep olan aşırı yağmur alan eyaletler olsa da, diğer eylatler (özellikle California) uzun süren kuraklıklar yaşamışlardır. 2018 yılında, su verimli armatürler ve cihazların kullanımı için daha sıkı yaptırımlar, geri dönüştürülmüş suyun kullanımının daha fazla artması, yağmursuyu hasatı ve akıllı sulama kontrolleri ve yer altı suyu yönetimi için yeni/geliştirilmiş teknolojiler gibi su koruma girişimlerinde gözle görülür bir artış olmasını beklemekteyim.

ceviri ocak 2018 sekil 2

3. Daha yüksek verimlilikli HVAC-R ürünleri kullanılacak

2015 yılında, Finansal İstikrar Heyeti (FSB – 20’den fazla ülkeyi ve Avrupa Birliği’ni temsil eden ve global finans sistemini takip edip tavsiyelerde bulunan uluslararası bir kuruluş) İklim Bağlantılı Finansal Beyanlar (TCFD) konusunda bir çalışma kolu kurmuştur. TCFD, daha bilinçli yatırım, kredi ve sigortasal yükümlülük kararlarını teşvik eden iklimle alakalı açıklamalara dair geliştirici tavsiyeler vermekle görevlendirilmiştir. İklim ile alakalı risklerin tanımlanmasına ek olarak, 2016 yılında yayınladıkları rapor, belli bir sayıdaki endüstri kolundaki bazı fırsatları da özetlemiştir. Bu endüstriler, taşımacılık, inşaat, enerji üretimi ve tüketim mallarıdır. 2018 yılında, iklim ile alakalı risklerin azaltılması için finansal topluluk tarafından yeni enerji verimli teknolojilerin geliştirilmesinin ivme kazanması gerekliliğinin yaygın olarak farkına varılması ile birlikte; düşük karbon salımlı teknolojilere yapılan yatırımın artacağını ve daha yüksek verimliliğe sahip HVAC-R ürünlerinin geliştirilmesine odaklanmak için daha fazla kaynak yaratılacağını bekliyorum.

ceviri ocak 2018 sekil 3

4. Konstrüksyonda (ve diğer her yerde) Daha Fazla 3D Yazım Teknolojisi kullanılacak

Birçoğumuz insan hücreleri ve dokularına biyo-yazım yapan 3D yazıcıları okumuş veya haberlerde (veya TV’deki doktor programlarında) duymuşuzdur. Yeterince haber değeri taşımayan ise (belki “Birleşik Arap Emirlikleri” haricinde) 3D yazıcıların inşaat sektöründe kullanılmasıydı. Geçen yıl Dubai’de, ilk tam fonksiyonelli ofis binası 3D yazım kullanılarak sadece 17 günde inşa edildi. Yine Dubai’de aynı teknik kullanılarak bir gökdelen inşa edilmesi planlanılıyor. Ayrıca geçen yıl, Birleşik Devletlerde, MIT araştırmacıları çapı 48ft (32,7m) ve yüksekliği 12ft (14,6m) olan  kubbeli bir yapıyı 3D yazım teknolojisini kullanan robotik sistem ile (13,5 saatten kısa bir sürede) inşa edebilen Dijital İnşaat Platform’larının (DCP) detaylarını yayınladılar. DCP’nin araçlarından biri bina malzemesini (burada bir köpük) geleneksel bir 3D yazıcı gibi püskürtür. Diğer yandan, serbestçe hareket edebildiği için, inşaa edebileceği yapının taban alanı ile sınırlı kalmaz. Takım ayrıca solar-fotovoltaik enerjiyi kullanan sistemler için kapıları açık bırakmıştır. Bu sayede şebeke elektriğinin henüz ulaşamadığı yerlerde veya arızalı olduğu (örneğin doğal afetten sonra) durumlarda da kullanılabilirler. Diğer kaydadeğer 3D-yazım inşaat projeleri, bu yılın ilk aylarında Rusya’da 3D printer ile inşaa edilen ve malzeme maliyeti yaklaşık olarak $10.000 (USD) tutan 400 ft2’lik ev ile, 2015’te Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nın 3D yazım çabaları ile (her ne kadar proje ilk olarak katkı maddesi üretimi olsa da) ortaya çıkan 200 ft2’lik ev ile yine 3D yazım teknolojisi ile üretilmiş ev ile kablosuz iletişim kuran bir araba’yı içermektedir. Eğer Shorewood’da kale inşaa etmek için inşaat malzemesi olarak kum ve çimento kullanan, (inşa etmeyi istediği kale için yeterli büyüklükte ağaç bulamayınca) kendi 3D yazıcısını inşa eden yüklenici firmadan bahsetmezsem haksızlık etmiş olurum. McLaren Racing’in 3D yazım teknolojisi ile ürettiği yarış arabası kanadı, sadece çok şanslı koşucuların Noel hediyesi olarak alabileceği (çünkü seri üretim önümüzdeki yıl başlayacak) Adidas tarafından üretilen Futurcraft 4D model ayakkabı, 3D yazıcıların diğer yaratıcı kullanım alanları olarak sıralanabilir. Bu yüzden 2018 yılında 3D yazımın yeni uygulama alanlarıyla büyük bir trend artışı yakalamasını bekliyorum.

ceviri ocak 2018 sekil 4

2016 yılında Dubai ilk 3D-baskı ile inşa edilmiş ofis binasının açılışını yaptı. Şimdi ise BAE öğrencileri 3D-baskı yöntemiyle inşa edilecek bir ev üzerine çalışıyorlar.

5. Temiz enerji finansmanı artacak

PACE, Mülk-Bazlı Temiz Enerji, her zaman benim kişisel ve profesyonel ilgi alanım olmuştur. Program 2008’de Berkeley CA’da ilk başladığından beri piyasadadır ve şu anda 30’dan fazla eyalette mevcuttur. Scientific American dergisinin (Amerika’nın en eski sürekli aylık dergisi)  ‘dünyayı en fazla değiştiren’ 20 fikir listesinin başına koymasına rağmen, geleneksel kredi veren mercilerin geri itmesi yüzünden daha yeni yeni ilgi görmeye başlamıştır. PACE hem ticari hem ikame konutların özellikli gelişimi için finansman sağlamaktadır. Özellikli iyileştirmeler bir mülkün enerji verimliliğini arttıran, yenilenebilir enerji sağlayan (solar termal veya fotovoltaik, rüzgar türbini vb.) ve bazı eyaletler için su tüketimi azaltan kalıcı iyileştirmelerdir. Florida’nın PACE’e fırsat veren mevzuatı, aynı zamanda PACE’in fırtınaya (kasırgaya) karşı direnç geliştirme faaliyetlerini (çatılar, darbeye dayanıklı olmayan pencere ve kapılar vb.) finanse etmesine de izin vermekte ve California’nın programları sismik-güçlendirme geliştirmelerine yatırım yapmaktadır. PACE’i bu kadar farklı kılan kredinin mülk sahibine değil mülke bağlanmasıdır. Kredi, mülk sahibinin krediye uygunluğu yerine mülkün değerine ve geliştirmelerin maliyetine bağlıdır ve özel, kıymet üzerinden olmayan vergi değerlendirmesine tabi olarak geri ödenmektedir. Ticari mülk sahipleri için, kişisel teminat koşulu olmayan gerçekten ‘kitap dışı’ bir finansmandır. Bu da bu zamana kadar ticari PACE kredilerine toplam 340 milyon dolardan daha fazla bir yatırım olarak yansımıştır ve bu rakam hızlı bir şekilde yukarıya doğru çıkmaktadır. 2018’de haber yayıldıkça hem ticari hem konut için çok daha fazla PACE projesi arayışınız olmasını tavsiye ederim.

ceviri ocak 2018 sekil 5