2017 Data Center Türkiye Konferansı Gerçekleştirildi

08 Mayıs 2017 Dergi: Mayıs-2017

Bilişim Altyapı Sistemcileri Derneği (BASİD) tarafından düzenlenen “2017 Data Center Türkiye Konferansı” İstanbul’da 'Sektörün Buluşma Noktası' sloganı ile gerçekleştirildi. Konferansta veri merkezleri parametreleri ve bilişim altyapı sektörü tüm boyutları ile değerlendirildi, en son gelişmeler ile uygulamaların pek çok açıdan tartışılıp ele alınabileceği bir ortam sunuldu. Konferans, bu sene katılımcılarına ulusal ve uluslararası daha geniş bir ziyaretçi kitlesi, yerli ve yabancı medya katılımcıları ve Amerika’dan gelen sektör profesyonelleri ile buluşma fırsatını sundu. Konferansta BASİD Başkanı İlhan Taşlı, Data Center Türkiye Konferansı Komite Başkanı Rahmi Bıyıklı ve Radyocu Cem Arslan birer konuşma yaptı. Yabancı katılımcılardan Keyprocessor firmasının Dış Satış Koordinatörü Ed Jongbloed ise veri merkezlerinin güvenliği hakkında bilgiler verdi. Konferans hakkında bilgi veren BASİD Başkanı İlhan Taşlı, “Dört yıldır bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Daha önceki etkinliklerimiz Haliç Kongre Merkezi’ndeydi. Bu sene farklı mekân tercih ettik. Etkinlik mevsimini değiştirdik, bahar aylarına aldık. Konularımız; veri merkezlerinde optimizasyon, veri merkezlerinde tasarım ve modelleme, iletişim hızı gibi sektördeki ilgililerin dikkatini çeken başlıklardan oluştu. Bu seneki konferansın yoğun bir ilgiyle karşılaştığını görüyoruz. Bu da bizi sevindirdi” açıklamasında bulundu.

“Veri merkezlerini deprem kuşağında kurmak doğru değil”

Veri merkezlerinin konumlanmasında deprem bölgelerinin etkisini açıklayan Taşlı, “Veri merkezlerinin en önemli konularından biri; süreklilik. Veri merkezlerinin deprem kuşağının çok yoğun olduğu bölgelerde kurulması ya da fay hatlarının üzerine kurulması doğru çözüm değildir. Bununla ilgili sismik çalışmaların daha detaylı şekilde yapılması, özellikle deprem kuşağı olan ülkemizde, daha az risk taşıyan bölgelerin tercih edilmesi önemlidir. Bugünkü konuşmacılarımız özellikle stratejik yer seçimi ve sismik konusunda önemli bilgiler paylaştı” ifadelerini kullandı.

“Veri merkezlerinde enerjinin yedeklenmesine daha ciddi yatırımlar yapıldı”

Günümüz teknolojisinde veri merkezlerinin önemine değinen Taşlı, “Geçmişte gerekli yatırımların yapılmadığı alanlarda, sistem çökme problemleri yaşıyorduk. Günümüzde bu problemler aşıldı. İletişim ağları hızlandı ve yedeklendi. Veri merkezlerinde enerjinin yedeklenmesine daha ciddi yatırımlar yapıldı. Veri merkezleri daha çağdaş hizmet verebilir hale getirildi. Sistem odalarından çıkılıp bu anlamda yatırımlar yapılması gerektiğinin önemine vurgu yapıyoruz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin, veri merkezi alanında stratejik yatırım noktası olması için yapılması gerekenleri belirten Taşlı, “Burada en büyük görev devletimize düşüyor. Bununla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması çok önemli. Bunların dışında birtakım teşvikler geliştirilebilir. Veri merkezi işletmecilerinin her zaman dile getirmiş olduğu şikâyetler var; vergi ve mali alanlarındaki düzenlemeler. Bu konuda eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Devletimizin bu alanda ciddi çalışmaları var. Yazılı ve görsel basından bunu takip ediyoruz. Bunun daha ileri bir noktaya taşınması gerekiyor. Özel sektörün ve STK’ların üzerine düşen görevler var. Yetişmiş insan kaynağı önemli. Özel sektördeki kurum, kuruluş ve STK’lar, bu alanda gerekli mücadeleyi vermeli. Doğru adımlar atılır ve yatırımlar yapılırsa veri merkezlerinin Türkiye’de stratejik yatırım olması hayalinin önüne geçilir” dedi.

“Modern merkezlerimiz var ama stratejik yatırım merkezleri haline gelmedik”

Veri merkezleri konusunda Türkiye ve dünyayı kıyaslayan Taşlı, “Türkiye’de bilgi teknolojileri yöneticileri ve danışmanlar, kendilerini belli bir seviyeye kadar geliştirmiş durumda. Yurt dışındaki konferanslardan çağdaş veri merkezi uygulamaları ve bu alandaki gelişmelerin takip edilmesi, Türkiye’de çağdaş veri merkezlerinin yapılmasına olanak sağladı. Modern merkezlerimiz var ama stratejik yatırım merkezleri haline gelmedik” açıklamasında bulundu. Konferansa katılan Radyocu Cem Arslan, “Bu tür konferansların yararlı olacağını düşünüyorum. Bir şirketin kalitesini, o şirketin altyapısı belirler. Dünyanın en iyi şirketi de olsanız, ürettiğiniz şeyi halka doğru zamanda ve hızlı şekilde ulaştıramıyorsanız, o ürün insanların hiçbir işine yaramaz. Dolayısıyla altyapı çok önemli” dedi.
Konferansa ulaşmak için: https://we.tl/u9teTfucRi