2017 AHR Expo Tüm Zamanların Rekorunu Üç Ayrı Ölçekte Kırdı

03 Mart 2017 Dergi:

Uluslararası İklimlendirme, Isıtma, Soğutma Fuarı (AHR Expo), 30 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında Las Vegas’ta yapıldı. Fuar, katılımcı kuruluş, ziyaretçi sayısı ve kullanılan net alan açılarından tüm zamanların rekorunu kırdı. Fuarda 68 bin 615 ziyaretçi kaydı yapıldı. 2015 yılında Chicago’da yapılan ve 61 bin 674 kişinin ziyaret ettiği fuara göre yüzde 11.2’lik bir artış söz konusu. Bu artış oranı, 2011’de yine Las Vegas’ta yapılan ve 53 bin 324 kişinin ziyaret ettiği fuara göre yüzde 28.7’ye çıkıyor. 2017 AHR Expo, net 500 bin 159 net feet2 (46 bin 466 m2) alanda yapıldı, 2015 yılında Chicago’da net 486 bin 600 feet2 (45 bin 206 m2) alan kullanım rekorunu da kırmış oldu. Fuar, 48 bin 568 ziyaretçi sayısıyla da 2014 yılında New York’ta düzenlenen AHR Expo’nun 42 bin 887 olan ziyaretçi sayısını yüzde 13.2 oranında geçmiş oldu. 2011 yılı Las Vegas’taki fuara göre de yüzde 44.5’lik bir artış söz konusu. Fuara katılan 1968 kuruluşun 259’u AHR Expo fuarına ilk kez katılım gösterdi.  Fuarda 20 bin 047 stant personeli görev aldı. Ülke dışı 32 ülkeden katılımcı vardı.

165 ülkeden 14 bin 825 uluslararası ziyaretçi, 541 uluslararası katılımcı kuruluş yer aldı. 85 yıldır düzenlenen AHR Expo, ASHRAE Kış Toplantısı ile birlikte yapılıyor. Kış Toplantısı etkinlik programı kapsamında ücretli ve ücretsiz oturumlar, toplantılar yer aldı. Ücretsiz katılabilen etkinlikler arasında;

“Sektörel Girişimler & En İyi Örnek Uygulamalar: Hidronik Radyant Sistemleri Kârlı Satmak”, “HVAC Pazarı Küresel Trendler: Nem ve Ortam Kullanıcıları”, “Bina Otomasyonu – “BACnet ile Enerji Tüketimi Azaltmak İçin Binayı Bütünleştirmek”, “Bina Otomasyonunun Geleceği - Kendi Kendini Öğrenme Devrimi”, “Akıllı Binalar ve Siber Güvenlik”. Sunum alanlarında katılımcı kuruluşlar tarafından 100’ün üzerinde 20’şer dakikalık sunumlar yapıldı. Dernekler, sektörel platformlar tarafından 1-2 saat oturum süreli 50 seminer programı gerçekleştirildi.

CABA (Continental Automated Buildings Association) derneğinin ev sahipliğini yaptığı forumda, HVACR uygulamalarına teknolojinin entegrasyonu konusunda; otomasyon, kullanım, izleme ve endüstrideki en son teknolojik gelişmeler sayesinde verimliliği artırmanın yolları gibi detaylı konular ele alındı. Bunların dışında ücretli katılım gösterilen etkinlikler vardı: ASHRAE Öğrenim Enstitüsü (ALI) Sürekli Eğitim Kursları - 2017 AHR Expo öncesinde ve sırasında toplam 20 eğitim verildi ve tüm dersler Sürekli Eğitim Birimleri (CEUs) tarafından sertifikalandırıldı. AHR Expo’nun ilk günü, PM dergisinin PM Live etkinliği yapıldı.

PM Live’de, ısı pompası ve hidronik sistemlerin tasarımı için gerekli bilgileri içeren iki seminer gerçekleştirildi: “Hidronik Sistem Tasarımı ve Kurulumunda Yaygın Hatalar” ve “Buharla Bira Üretimi.” ASHRAE Kış Toplantısı programı boyunca isteyenler, dernekler tarafından verilen 11’in üzerinde sertifika ile ilgili sınavlara katılma olanağı buldu. Her yıl AHR Expo çerçevesinde düzenlenen İnovasyon Ödülleri, fuarın ikinci günü, 31 Ocak’ta düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Bina Otomasyon kategorisinde Danfoss, Sistem Performansı Ölçümü için Kurumsal Hizmetler başlıklı bulut bazlı sistemi, Serinletme kategorisinde Daikin, VVR Teknolojili Pathfinder® Hava Soğutmalı Vidalı Chiller’ı, Yeşil Bina kategorisinde Carrier Çift Kademeli Rölyef Ekonomizeri, Isıtma kategorisinde Noritz America, Noritz Kombi Sistemi, İç Hava Kalitesi kategorisinde Nortec Humidity, Hortec GS Serisi-CS Model nemlendirici, Tesisat kategorisinde Taco Inc, SmartPlug Akıllı Sıcak Su Resirkülasyon Kontrolörü, Soğutma kategorisinde Danfoss, Danfoss CTM Elektrik Kontrollü Transkritik Çoklu Ejektör, Yazılım kategorisinde Nidec Motor Corporation/U.S. Motor, Blower motorları için Kurtarma Seçim Programı Uygulaması, El Aletleri kategorisinde Pexology Inc, Pexgun Boru Bağlama Aleti, Havalandırma kategorisinde Titus, Helios Dijital Difüzörü ile İnovasyon ödülünü aldı. ASHRAE ve AHRI sponsorluğunda düzenlenen AHR Expo, gelecek yıl 22-24 Ocak 2018 tarihleri arasında Chicago McCormick Place’de yapılacak.

 


Etiketler