2014 Kış Olimpiyatlarını Siemens Isıtacak

05 Mayıs 2010 Dergi: Mayıs-2010

Siemens, toplam değeri 125 milyon Euro'dan fazla olan enerji projelerini hayata geçirerek, yerel Soçinskaya termal enerji santralinin gaz ve buhar türbinlerini tedarik ediyor. Bu santral, 2014 Kış Olimpiyatları'na katılan sporcu ve ziyaretçiler için elektrik ve ısı enerjisi üretecek.

Yeni türbinler ile Soçi şehrinde bulunan elektrik santralinin kapasitesinin ikiye katlanması hedefleniyor. Türbinlerin 2010 yılının ortalarında devreye sokulması planlanıyor. Siemens Enerji Endüstriyel Güç İş Birimi'nin Genel Müdürü Markus Tacke konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Verimli endüstriyel güç tesis çözümlerimizin, Soçi şehrinde düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları için enerji temin edecek olmasından mutluyuz".

Siemens Enerji, tesis için her biri 29 MW gücünde iki adet SGT-700 gaz türbini ve jeneratörlü, 25 MW gücünde bir adet buhar türbini temin etti. Ayrıca yüksek ve orta gerilim düzeyi için ana şalter teminini de üstlendi. Verimlilik düzeyi yüzde 50'den yüksek olan Siemens türbin jeneratörleri, Soçinskaya kojenerasyon tesisinin elektrik üretme kapasitesini yaklaşık 160 MW'a çıkaracak. Tesisin ısıtma kapasitesi de 210 gigajul (GJ) seviyesine yükselecek.

Siemens Enerji ayrıca, Rus hükümeti tarafından duyurulan başka bir Olimpiyat projesi için de endüstriyel gaz türbinleri ve jeneratörler temin etti. Her biri 47 MW gücünde olan altı adet SGT-800 endüstriyel gaz türbin-jeneratörleri, Karadeniz'deki Tuapse rafinerisine konuşlandırılacak. Bu gaz türbin-jeneratörlerinden ilk üçü, Rus petrol şirketi OAO Rosneft'in bir iştiraki olan OOO RN-Tuapasinsky NPZ Şirketi'ne 2010 yılının Ekim ayında teslim edilecek. Geri kalan diğer üç ünite, 2012 yılının Ekim ayında teslim edilecek. Bu üniteler Tuapse rafinerinin genişletilme projesinin bir parçası olarak elektrik ve buhar üretecek.

 

 


Etiketler