2013 Yılı Elginkan Vakfı Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri Sahiplerini Buldu

13 Mart 2014 Dergi:
Elginkan Vakfı tarafından, teknoloji ve bilim insanlarının yaptıkları araştırmaları ortaya çıkarmak ve teşvik etmek, bilim ve kültür dünyasına yaptıkları hizmetleri takdir etmek amacıyla bu yıl 8’incisi düzenlenen “Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji” ödülleri sahiplerini buldu. 28 Şubat 2014’te Feriye Lokantası Hamdi Saver Salonu’nda düzenlenen törene; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar ve Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ’ın yanı sıra bilim ve kültür dünyasının önde gelen isimleri ile Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, Elginkan Vakfı ve Elginkan Topluluğunun yöneticileri katıldı. Elginkan Vakfı Türk Kültürü Araştırma Ödülü üç araştırmacı arasında paylaştırılırken, Teknoloji ödülü ise bir proje ekibine verildi.
Elginkan Vakfı Türk Kültürü Araştırma Ödülü’nü;
-       Başbakanlık Osmanlı Arşivi başta olmak üzere; İngiliz, İtalyan ve Amerikan arşivlerinde yaptığı çalışmalar neticesinde ‘Osmanlı Belgelerinin Dili’ isimli kitabını yayımlayan, bunun yanı sıra Türk kültürüne sunduğu üstün hizmet ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu,
-       Yaptığı bilimsel araştırma ve yayınlarla Türk kültür tarihine yaptığı katkılarından dolayı Prof. Dr. Ali Birinci,
-       Türklüğün ve Türkçe’nin binlerce yıllık gelişme sürecinin şifrelerini Sibirya’dan Anadolu’ya üstün bir gayretle tespit edip, bu bulgularını, dünya ve Türklük biliminin istifadesine sunan, 6 Ağustos 2013’te vefat eden araştırmacı Servet Somuncuoğlu paylaştılar.
Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülünü ise, “Isıtma Sistemleri için Isı yayan Elektronik Nanokompozit Malzemelerin Üretimi ve Endüstriyel Uygulamalar” projesiyle Prof. Dr. Erdal Çelik ve Dr. Mustafa Erol’dan oluşan ekip paylaştı.

Etiketler