Header Reklam

2009 AHR EXPO Fuarının Gündeminde “Yeşil Teknolojiler” Vardı

05 Şubat 2009 Dergi: Şubat-2009
Bu yıl, 61.si yapılan AHR EXPO Uluslararası İklimlendirme, Isıtma, Soğutma Fuarı,  26-28 Ocak tarihleri arasında Chicago McCormick Merkezi’nde dünyanın 120 ülkesinden gelen 50 bin civarında ziyaretçiyi (30,000’den fazlası ziyaretçi ve 20,000 civarında katılımcı firma personeli) ağırladı. Fuarda 1,800’den fazla katılımcı firma yeni ürün ve teknolojilerini sergiledi. 

Yine aynı alanda gerçekleştirilen 2006 AHR EXPO fuarına, 1,981 katılımcı firma, 38.200 m2 sergi alanı, 57,673 ziyaretçi (ziyaretçi ve katılımcı firma personeli) katılmıştı. Fuar; International Exposition Company tarafından organize ediliyor.


1930’dan beri, the AHR EXPO HVAC/R profesyonellerinin yeni ürün ve teknolojilerle, yeni hizmet ve yaklaşımlarla iç içe olabileceği en önemli platformlardan biri oldu. Etkileşimli katılım gösterilebilen etkinlikleri, yeni ürün ve teknolojiler kadar ilgi gören AHR EXPO, HVAC&R sektörünün güçlü 30 meslek organizasyonu tarafından destekleniyor. Fuarın organizasyonu ve sorumluluğunu müştereken paylaşan ASHRAE (Amerikan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Birliği) ve Klima Isıtma ve Soğutma Enstitüsü’nün (AHRI) yanı sıra, Kanada Isıtma Soğutma ve Klima Enstitüsü de (HRAI) onursal sponsor olarak organizasyonun güçlü taşları arasında yer alıyor. ASHRAE'nin her yıl yapılan “Kış Toplantısı” da AHR EXPO ile eş zamanlı olarak yapılıyor. Etkinlik programı çerçevesinde çoğu katılım ücreti alınmayan 70’i aşkın meslek içi eğitim semineri, toplantısı yer aldı.


2009 AHR EXPO Yaratıcı Yenilik Ödülleri

2009 AHR EXPO Yaratıcı Yenilik Ödüllerinin, bu yıl yedincisi düzenlendi, dokuz yaratıcı yenilik kategorisi bulunmaktaydı: Bina Otomasyonu, Soğutma/Serinletme, Yeşil Binalar, Isıtma, İç Hava Kalitesi, Soğutma/Dondurma, Yazılım, Araç, Gereç ve El Aletleri, Havalandırma.


Bu yarışmaya katılımcı firmalar, her kategoride bir ürünle katılabiliyorlar. Bir önceki yıl ödül almış ürünler yarışmaya dahil edilmiyor. Yarışmanın ilk yılından bugüne, katılım ücreti olarak alınan binlerce dolar, teknik eğitim veren okulların fonlarına bağışlanmış. Bu yıl da yarışmaya katılım ücretleri Chicago Yardım Derneği Binası Projesi bütçesine aktarıldı.


Yaratıcı yenilik ödüllerinin Hvac/R sektöründe çok olumlu etkilerinin bulunduğunu söyleyen fuar şirketinin başkanı Clay Stevens; “Ödüller, üreticileri teknoloji geliştirmeleri doğrultusunda teşvik ediyor” diyor.

2009 AHR EXPO Yaratıcı Yenilik Ödülleri, alanında 27 Ocak’ta, Chicago’da McCormick Yeni Ürün Teknoloji Sahnesi’nde (Güney Salonunda) sahiplerini buldu.


7. AHR EXPO Yaratıcı Yenilik Ödüllerinde 2009 AHR EXPO’da sergilenen binlerce ürün yarıştı. Kazanan ürünler, fuar süresince AHR EXPO Yılın Ödülleri başlığı altında sergilendi.


2009 AHR EXPO Yaratıcı Yenilik Ödülleri Kazananları

Bina Otomasyon; AEC Design 

Group’tan ArtrA BIM Aktif Yönetim

Soğutma/Serinletme; Danfoss, Inc. Şirketinden Apexx VSH Serisi, ticari iklimlendirme uygulamaları için değişken hızlı eksenel kaydırmalı (scroll) kompresör 

Yeşil Binalar; Ice Energy’den Ice Bear 30; hibrit klima 

Isıtma; Johnson Controls – Üniter Ürünler Grubundan York Affinity yüzde 98-AFUE Modülasyonlu Gaz Yakıcı

İç Hava Kalitesi; ROTRONIC’ten HygroClip2 nem ve sıcaklık sondası

Soğutma/Dondurma: Danfoss, Inc. Şirketinden AKD 102 ADAP-KOOL Sürücü

Yazılım: Mc4 Software şirketinden Mc4 Suite çok kullanıcılı yazılım

Araç, Gereç ve El Aletleri: 

Ue şirketinden Smart Bell;Yanma-Ölçer

Havalandırma: Twin City Fan 

Companies, Ltd’ten Aero; Plenum/Plug Fanlar için Aküstik Difüzer

ASHRAE üyelerinden oluşan jüri yarışmanın dokuz kategorisinde toplam 27 ürünü de onursal mansiyon ödülüne layık buldu.


Fuarın ana teması “yeşil teknolojiler” oldu

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) başkanlığında, ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC), Yeşil Mekanik Sistemler Konseyi (GMC), ve ASHRAE, yeşil teknolojiler alanındaki oturumların organizasyonlarını üstlendi.

Bu organizasyonların işbirliği ile “Yeşil HVAC Mobil Okulu”, ilgilileri sağlık, konfor ve enerji verimliliği çerçevesindeki sistemler hakkında bilgilendiren bir eğitim sınıfı olarak  AHR EXPO girişinde konumlandırıldı. Yine bu temanın parçaları olarak “Energy Star” uygulaması ve “LEED Eğitimleri” hakkında bilgi veren seminerler verildi.


Bu temayı desteklemek üzere tüm oturumlarda geri dönüştürülmüş kağıt, meşrubat bardaklarında %100 geri dönüştürülebilir PLA (Poli Laktik Asit-Reçinesi), kafeteryadaki salata kapları ve servislerde yine %100 geri kazanımlı malzeme kullanıldı.


Fuarda ayrıca Yazılım, Bina otomasyonu ve Kontrol Sistemleri, Yeni Ürün Teknolojileri kapsamında 60’ı aşkın sunumla özel bir başlık altında yer aldı. Fuarı destekleyen meslek organizasyonlarının da özel oturumları, yine etkinlik programı çerçevesinde yer aldı. 


NATE AHR EXPO’nun Destekleyen Organizasyonları Arasına Katıldı

Soğutma Servis Teknisyenleri Derneği (NATE) ana faaliyeti olan “Kuzey Amerika Teknisyen Mükemmellik Programı” çerçevesinde sertifikalandırma yapan bir kuruluş.

Uzun zamandır AHR EXPO‘nun destekleyen kuruluşu idi, bu yıl onaylanan ana kuruluşlar arasına katıldı.

HVAC&R Teknisyenleri için mükemmellik programı sunan NATE, 1999’dan beri AHR EXPO’da sertifikasyon sınavları gerçekleştiriyor. Bu yıl da NATE’nin sınavına yüzlerce teknisyen katıldı. Sınava katılacak olanlar, fuar öncesinde kayıtlarını yaptırmıştı. Her biri dört saat süren sınavlar her gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere fuar süresince devam etti. Temel sınavın yanı sıra her bir teknisyen, seçtiği özel ihtisas sertifikası için ayrı sınava girdi. 


Etiketler