2002 Dış Satış Hedefini 2001’de Yakalayan Teba’da Dış Satış Patlaması

05 Ocak 2002 Dergi: Ocak-2002
Beyaz eşya ve klima sektöründe uzmanlaşarak faaliyetlerini hazır mutfak ve yurtdışında fast food sektörüne kadar genişleten Teba Şirketler Grubu, fırın ve pişirici ürün dış satışlarında 2000 yılı dış satış rakamlarını % 20 artırarak 2001 yılında dış satış patlaması gerçekleştirdi. Kasım ve Aralık 2001 tarihlerinde üretim rekoru kıran Teba, 2002 yurtdışı satışlarını da 2001 yılında tamamladı. Teba, 2001 dış satış rakamları baz alındığında 2002’de % 35 artış gerçekleştirmiş oldu. Ekonomik darboğaza rağmen Teba, DM bazında 2001 yılında üretimini % 20 artırdı. Yeni yılda Teba, 2003 üretim ve satışları için hazırlanacak.

Sürekli yenilediği teknolojisi ve ihracata yönelik üretim politikasıyla kriz koşullarından etkilenmeyen Teba Şirketler Grubu, 2001 yılı boyunca ay bazında artış gösteren üretim ve dış satış grafiğiyle sektörel büyümeye büyük katkı sağlayan kuruluşların başında yer aldı. Üretim ve dış satışta 2003 yılına hazırlanan Teba, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD, Latin Amerika, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerine dış satış gerçekleştiriyor. Dış satış gerçekleştirdiği ülkelerde pazarlama ve satış sonrası servis desteği de veren Teba, her ülkeyi ayrı pazarlama stratejisi ile konumlayarak ürünlerini belirlediği kriterlere göre oluşturuyor. 80’i aşkın ülkeye dış satış gerçekleştiren Teba, Türkiye’deki üretiminin % 95’ini yurtdışındaki pazarlara satıyor. Ekonomik krize karşın dış satış raramlarını her yıl artırmalarını 70’li yıllardan bu yana dünyaya açılma projelerine ve geleceğe yönelik yatırımlarına borçlu olduklarını belirten Teba Şirketler Grubu Yönetim Kurulları Başkanı Teoman Baygan, markalaşma doğrultusunda dış satışa yönelik üretim gerçekleştirmenin uzun vadede sektörlere büyük değerler kazandırdığının altını çiziyor. Türkiye pişirici ev aletleri ihracatının % 75’ini gerçekleştiren ve Türkiye’deki üretiminin % 95’ini yurtdışındaki pazarlara satan Teba, dış satışının % 22’sini İngiltere, % 19’unu Fransa, % 17’sini Almanya, % 12’si İskandinavya, % 4’ünü Uzakdoğu, % 3’ünü ABD ve % 23’ünü diğer ülkelere gerçekleştiriyor. 2001 yılında Teba, zincirleme bir üretim artışı gerçekleştirerek Ocak ayı üretimini, Şubat ve Mart ayları yükselişiyle Nisan ayında % 50’ye varan bir orana yükselmişti. Nisan ayı üretim ortalamasını koruyarak Eylül ayında yeni bir yükselişe geçen Teba, üretim artışını koruyarak Aralık ayında rekor üretimle 2001 yılını tamamladı.

Yabancı ülkelerin tüketici beklentileri araştırma kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışan Teba yurtdışında tanınmış tasarım şirketlerinin de desteğini alıyor. Yurtdışındaki satış şirketleri ve ofisleri aracılığı ile yabancı pazarları yakından analiz eden ve yabancı personel çalıştıran Teba, dış pazarlarda etkinliğini giderek artırarak güçlü markalarla rekabet edebiliyor.

Etiketler