2000 Yılında Tartışma Gündemimizde Neler Olacak?

05 Ocak 2000 Dergi: Ocak-2000

Enerji: Her açıdan tartışmaya devam edeceğimiz bir konu olacak. Daha iyi yalıtım, daha kaliteli cihazlar, daha yüksek verim seviyeleri ile tüm dünya enerjiyi daha çok tasarruf edip, daha verimli kullanmaya çalışmaya devam edecek. Gelişmiş ülkelerin Montreal Protokolü uyarınca CO2 seviyesini azaltabilmek için de enerji harcamalarını azaltma zorunlulukları birçok konuda önemli bir etken olacaktır.

Fuar: Yılın ilk yarısında Amerikan "ASHRAE" (7-9 Şubat), italyan Mostra Convegno (21-25 Mart) ve yeni Almanya "Light And Building" (19-23 Mart) fuarlarının hemen arkasından Türkiye'deki "ISK-SODEX" (20-23 Nisan) ile yoğun bir fuarlar dönemi yaşayacağız. Türkiye'nin bu konudaki ihtimal en büyük fuar denemesi, tahminim tüm sektöre güzel anlar yaşatacak.

Gazlar: Freon gazlarındaki bitmeyen değişim ve kargaşaya devam edecek. Avrupa'nın R-22 alternatiflerini hızlandırması, Amerika'nın R-22 kullanımını daha uzun süre devam ettirme isteği firmaların müşterileri farklı bilgilendirmeleri ile karışarak herkesin gerçek konumunu bilmekte zorlandığı bir Freon tartışmasını devam ettirecek.

Dernekler: Sektör derneklerinin aktiviteleri gelişerek daha etkin olabilecek. Derneklerin birbirlerine yakınlaşmaları ve ortak hareket etmeleri güzel değişimler getirecek. ISKİD'in EUROVENT ve İCARMA toplantısı, TTMD'nin REHVA toplantısı, dünya gözünde Türkiye'nin imajına olumlu katkıda bulunacak.

Birleşmeler: Birleşerek büyüme salgını hem dünyada hem de Türkiye'de etkisini sürdürmeye devam edecek Firma birleşmelerinden dolayı ortaya çıkan yeni güç dağılımları temsilcilik bazında çalışan Türk firmalarında da zorunlu değişimler yaratmaya devam edecek.

İç Hava Kalitesi: Ortamların konfor seviyeleri sadece sıcaklık değerleri ile değil; nem seviyesi CO ve CO2 ve diğer hava içerikleri parametrelerin de ölçümüne göre belirlenecek. Taze ve temiz havanın önemi artacak, konforlu bir ortamda yaşanıp çalışılabilmesi için çok daha detaylı projelendirmeler yapılacak.

Sera Etkisi: Sera etkisi nedeniyle önümüzdeki yüzyılda dünya sıcaklığının 4 derece artması bekleniyor. Şimdiden olağan dışı rekor sıcaklıklar, yok olan hayvan türleri, deprem ve sel felaketleri, yangın ve salgın hastalıklar, buzullarda % 6'ya varan erime ve deniz seviyesindeki yükselmeler belirlenmiş vaziyette. Enerji ve CO2 bu konudaki en önemli etkenler, bu konularla ilgili tartışmalar da yoğun bir şekilde devam edecek.

Ekonomi: Düzelecek.

Mutlu güzel ve barış dolu bir yıl dileği ile.

 

TUNÇ KORUN