2. Uluslararası Süleymaniye Yapı Fuarı 'Süleymaniye Build Expo' Düzenlenecek

05 Şubat 2012 Dergi: Şubat-2012

Organizasyonunu ElanExpo'nun yaptığı, Ortadoğu pazarının giriş kapısı olan Süleymaniye'de düzenlenecek Süleymaniye Expo Fuarları; Mart 2012'de gerçekleştirilecek. Bölgenin ihtiyaç duyduğu sektörler ve ticari olarak çok büyük bir pazarın olduğu yapı-inşaat malzemeleri, makineleri ve altyapı hizmetlerini kapsayacak olan Süleymaniye Build Expo, yapı sektöründe 300 milyar dolara yaklaşan iş hacmi ile Irak pazarının giriş kapısı Kuzey Irak'ta tüm yatırımcılara geniş fırsatlar sunacak.

Yeniden yapılanma sürecinde olan Kuzey Irak, tüm dünyada ve Türkiye'de kıyasıya rekabetin başladığı gözde bir pazar olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Kuzey Irak Yönetimi'nin Süleymaniye'nin imarı için 2 milyar dolarlık ödenek ayırması, altyapı yatırımları için 5 milyar dolarlık harcama öngörmesi, Türk firmalarının giderek Süleymaniye'ye kaymasına yol açtı. Ağırlıklı olarak Kuzey Irak olmak üzere, yapılan dağıtımlarla 2008 yılında Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında yer alan Irak, 3.9 milyar dolar ile 8. sırada yer alırken bu yıl ikinci sıraya yükseldi. Küresel kriz ortamında Türkiye'nin genel ihracatı % 32'ler seviyesine düşerken, bu oran Irak'a olan ihracat ile % 76 oranında önemli bir artış gösterdi. Ekonomisi ve döviz geliri % 95'i petrole dayanan Irak; son yıllarda bölgenin yeniden yapılanması bakımından tarım, bankacılık, tekstil, iletişim, inşaat, eğitim&kurslar, enerji, kozmetik, tıbbi araç&gereçler, sağlık, profesyonel servisler, yağ ve gaz, turizm gibi sektörlerde yatırımcılara cazip ve çekici yatırım imkânları oluşturuyor.

 

Irak'ın yeniden yapılanmasında Süleymaniye, önemli bir merkez olma yolunda hızla ilerliyor

 

2011 Ocak ayında gerçekleştirilen Süleymaniye Yapı Fuarı'na; 8 ülkeden 160 firma ve iş adamlarının yanı sıra özellikle yerel yetkililer, üst düzey hükümet ve diplomatik yetkililer de katılmıştı. Fuara katılan yetkililer arasında, Türk Başkonsolosu Aydın Selcen, Süleymaniye Valisi Behroz Muhammed Salih, Süleymaniye Belediye Başkanı Zana Hama Salih, Erbil Fransız Başkonsolosluğu Frederick Tissu, Irak Romanya Büyükelçisi Iacob Prada, Kerkük Valisi Abdul Rahman Mustafa, Kerkük Ticaret Odası, Süleymaniye Ticaret Odası, Bağdat Devlet Alım Heyeti, Kerkük Alım Heyeti, Musul satın alma temsilcisi, Romanya satın alma müdürünün aralarında bulunduğu toplamda 42.500 kişi ziyaret etmişti. Fuarın açılış törenini Sanayi Ticaret Bakanı Sinan Çelebi yapmıştı. Fuar uluslararası iş ortaklıkları için büyük bir platform oluşturmuştu.

 

Süleymaniye Expo Fuarları

 

14-17 Mart 2012 Build Expo

Uluslararası İnşaat, Yapı Malzemeleri, İnşaat Makineleri ve Altyapı Hizmetleri Fuarı

 

01-04 Kasım 2012 Food Expo

Uluslararası Gıda ve Teknolojileri Fuarı

 

 

Ayrıntılı bilgi için: www.sulaymaniahexpo.com


Etiketler