2. Irak Uluslararası Fuarı

05 Mart 2007 Dergi: Mart-2007
Bu yıl ikincisi düzenlenecek Irak Uluslararası Fuarı, Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Fuarlar İdaresi Genel Müdürlüğü ve Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

Fuar, başta DTM, TOBB, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ve Gaziantep Ticaret Borsası olmak üzere onlarca sektörel birlik, dernek, vakıf ve benzeri sivil toplum örgütleri tarafından destekleniyor.

40.000 m_ kapalı, 15.000 m_ açık alanda gerçekleştirilecek fuara, Gaziantep'te yeni kurulan Ortadoğu Fuar Merkezi ev sahipliği yapacak.

Fuara, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, 30'u aşkın ülkeden 1500'e yakın firmanın katılımı bekleniyor. Irak Ticaret Bakanlığı'nın organizasyonuyla, bakanlık ve üst düzey alım heyetleriyle birlikte 3.000'i aşkın Iraklı işadamı, Suriye, Ürdün, Lübnan ve Irak'tan 10.000'e yakın ziyaretçi geleceği tahmin ediliyor. Fuar için, Basra, Bağdat, Musul, Erbil ve Süleymaniye'den uçakla ziyaretçi organizasyonu yapılacak, Halep ve Dohuk'a otobüs seferleri düzenlenecek. Öte yandan, çevre ülkelerden de alım heyetleri getirilecek.

Fuar süresince, enerji, sağlık, tarım, sanayi ve alt yapı sektörlerine yönelik olarak "Business Partner Iraq-BPI" konulu bir iş forumu düzenlenecek.

DTM, TOBB ve Irak Ticaret Bakanlığı organizasyonları ile getirilen heyetlerle, belli başlı sektörlerde ikili iş görüşmeleri organizasyonu yapılacak. Türk ve Iraklı resmi yetkililerin de hazır bulunacağı bu görüşmelerden, fuara katılan firmalar ücretsiz yararlanabilecekler. Görüşmeler kapsamında isteyen firmalar, sektörleri uygun olması ve önceden izin alması kaydıyla çalıştaylar gerçekleştirebilecekler.

Fuarda Yer Alacak Sektörler ve Sergilenecek Ürünler

Irak Hükümeti 2007 bütçesini yaklaşık 41 milyar dolar olarak açıkladı. Bu rakamın dörtte biri (10 milyar dolar) ülkenin gelişimi ve yeniden yapılanması için kullanılacak

İnşaat Teknolojileri, Yapı Malzemeleri, Enerji Malzeme ve Ekipmanları:

Irak Hükümeti bölgesel gelişim programı için 2.4 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Irak’ta inşaat ve yapı teknolojileri sektörü; çimento, yapı malzemeleri, cam ve seramik ürünleri başta olmak üzere, üç ana üretim sahasından oluşuyor. Irak Sanayi Bakanlığı, mevcut üretim kapasitesini 2007 yılı itibarıyla iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Makineler ve Ekipmanları:

Tekstil-deri makineleri ve ekipmanları, matbaa makineleri, metal işleme teknolojisi, PVC ve alüminyum işleme makineleri, kaynak makineleri, pompa, kompresör, vana, redüktör, kalıp elemanları, her türlü makine ve makine yedek parçaları, ahşap işleme makineleri.

Ülkede; çelik, motor, ısı dönüşümü, havalandırma gibi farklı alanlarda üretim yapıldığı için, sektörde çeşitlilik gözleniyor. Sektör yeniden organize edilerek, yatırımlar ve yeni teknolojilerin yardımıyla kazançta artış sağlanabilir.

Tekstil ve Konfeksiyon

Tarım, Gıda, Gıda Teknolojileri ve Yan Sanayi

Dayanıklı Tüketim Malları

Sağlık, Temizlik ve Kozmetik Ürünleri

Otomotiv, Yan Sanayi ve Transport

Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, IT, Otomasyon,

Telekomünikasyon, Güvenlik

Tüm hizmetler dahil fuarın m2 ücreti, 120-220 USD arasında değişiyor

Standla katılmak isteyen firmalar için sn başvuru tarihi; 1 Mayıs 2007

Rakamlarla 1. Irak Uluslararası Fuarı

Fuar sırasında Türk Hava Yolları ve özel hava yolu şirketleri ile toplam 17 bin kişi taşınırken, Türk Hava Yolları tarafından fuar süresince 27 ek sefer uygulandı.

Fuara 732 yerli ve 291 yabancı olmak üzere toplam 1023 firma katıldı. Fuar için 150 kamyon stand malzemesi ve 600 kamyon sergi ürünü getirildi. Forum Fuarcılık A.Ş.’nin yan kuruluşu olan 3F Turizm Seyahat Şirketi’nin organizasyonu ile Musul Kerkük, Erbil, Bağdat, Basra, Süleymaniye, Dohuk ve Zaho’dan toplam 80 otobüs işadamı fuara katıldı.

Fuar için ilk kez Irak’tan Gaziantep Havaalanı’na direkt uçuş gerçekleştirildi.

Fuarda Türkiye'nin yanı sıra İsviçre, Japonya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Kore, Bahreyn, Çin, Suriye, Avusturya, Fransa, Brezilya, Rusya, KKTC, İran, Mısır, Irak, İtalya, Ürdün, Almanya, Macaristan, ABD, Hırvatistan ve Tayland'ın da aralarında bulunduğu 35 ülke yer aldı.

Fuar boyunca Gaziantep içinde toplam 15 bin konaklama gerçekleştirildi.

Fuara Bahreyn, Dubai, Kuveyt, Ürdün, Irak ve Suriye ağırlıklı olmak üzere birçok ülkeden 15 yabancı basın mensubu katıldı.

Fuarı Türkiye’den 3, Irak ve daha birçok yabancı ülkeden olmak üzere toplam 6 bakan ve çok sayıda ticari ateşe, konsolos ve ekonomi müşaviri ziyaret etti.

Ayrıntılı bilgi: www.iraqinternationalfair.com

Etiketler