2. İnşaat ve Konut Konferansı Gerçekleştirildi

05 Şubat 2014 Dergi: Şubat-2014
Eventuum Organizasyon tarafından düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı etkinliğinin 2.’si 21 Ocak 2014 tarihinde Marriott Hotel Asia’da gerçekleştirildi. Konferans, sektördeki son gelişmelerin, iddialı ve inovatif fikirlerin paylaşıldığı bir platform olarak 200’ün üzerindeki katılımcı sayısıyla yoğun ilgi gördü. Ana Sponsorluğunu Hafele’nin yaptığı konferansın sponsorları arasında Panasonic Türkiye, Borusan Mannesmann, Trane Klima, Betek Filli Boya ve Çolakoğlu Metalurji yer aldı. İnşaat Sektörüne Genel Bakış, İnovasyon ve Katma Değer Yaratma Gerekliliği, 2013 Işığında 2014′te Beklenen Trendler, Küresel Ekonomik Dalgalanmalara Karşı Riskleri ve Fırsatları Yönetme, Sürdürülebilir Kentler Tasarlamak ve Mega Şehircilik Projeleri/Futuristik Kentler, Kentsel Dönüşüm Sürecinde Hukuksal Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Sürdürülebilir Farklılık ve Kalkınma için Yeşil Ekonomi, Yeni Yükselen Trend: Karma Projeler, Metropollerde Butik Yaşam; Butik Projeler, Gayrimenkul Geliştirme ve Satışında İnovatif Yöntemler, Maketten Satış ve Satış Kapatan Hamleler konularına değinilen konferansta 11 farklı profesyonel görüşlerini aktardı. Konferansın seçkin konuşmacıları arasında İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, Aşçıoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Reidin Adına Gelişen Avrupa Bölgesi İş Geliştirme Müdürü Mete Varas, Dati Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dr. Ulvi Süvarioğlu, NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, Avukat Erdal Dayıoğlu, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Duygu Erten, Egeyapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, Erguvan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı, Konut Market Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yener  ve Buvan Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Buvan yer aldı. Konferansta Reidin/Avrupa Bölgesi İş Geliştirme Müdürü Mete Varas, son yıllarda ödeme şekilleri arasında en çok ‘senet’in tercih edildiğini söyledi. Varas ayrıca, özellikle yabancılara satışların son dönemde arttığının ve 2014 yılında da bu artışın sürmesinin ya da yabancıya satış miktarının stabil kalmasının beklendiğini belirtti. Varas, 2014 yılında yaklaşan seçimler neticesinde inşaat sektöründe düşük büyüme hızının buna karşılık yüksek enflasyon oranlarının beklenebileceğini söyledi. Varas, Kısa dönemde teslim edilebilecek, iyi tasarlanmış, finansmanı garanti edilmiş ve talebe cevap verebilen projelerin 2014 yılında ön plana çıkacağını da bildirdi.
Konferansın ana sponsoru Hafele’nin İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun ise, konut satışlarında karar merciinin çok yüksek oranda kadınlar olduğunu, kadının istemediği bir konutun satın alınmasının pek mümkün olmadığını dile getirdi. Uytun Şunları söyledi: “Hafele olarak farklı tasarımlar ile mutluluk satan bir firmayız. Hafele özellikle kadınların ilgi odağı, çünkü çok küçük metrekareli alanlar için çok işlevsel tasarımlara sahip. Konut satışları ile ilgili şaşırtıcı bir gerçek var. Kadınların beğendiği bir konutun finansal sorunlar gibi nedenlerle satın alınmama ihtimali elbette olabiliyor ama kadının beğenmediği bir konutun satın alınması mümkün değildir. Yani satın alma aşamasında en etkili unsur, kadınlardır. Bu sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı coğrafyalarında da böyle. Kadınlar için evin mutfağı ve banyosu çok büyük önem taşıyor. Özellikle farklılık ve şıklık, kadınların satın alma kararlarını etkiliyor. Müteahhitlerin, inşaat şirketlerinin ise temel hedefi binayı ya da daireleri bir an önce satmaktır. Biz, tasarımlarımızla fark yaratıyor ve böylece satışın hızlanmasını sağlayabiliyoruz.”
Dati Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dr. Ulvi Süvarioğlu ise konferanstaki konuşmasında şunları kaydetti: “Piyasalarda yaşanan kur ve faiz dalgalanmaları sektörümüzü çok yakından ilgilendiriyor. Kur, tansiyon gibidir… Yüksekliği de düşüklüğü de bir hastalık belirtisidir. Bu nedenle tedbirli olmakta fayda var. Kur dalgalanmaları bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Sektörün de bu durumdan etkileneceği aşikar. Fiyatları TL olarak verdiğimiz sürece yabancı satın almaların artması beklenmelidir çünkü kurdaki dengesizlik en çok yabancıların işine gelecektir. Riskleri azaltmak içinse yeni ve inovatif fikirlere ihtiyacımız olacak”. Panasonic Avrupa Genel Müdürü Enrique Vilamitja konuşmasında: “Panasonic için kriz dönemleri fırsat dönemleridir. Kriz döneminde orta sınıfın parasını pazardan çekmemesi için onlara farklı çözümler sunmanız gerekir. Panasonic bunu başarabilen bir şirket. Sürdürülebilirlik ve inovasyon, bizim vazgeçilmezlerimizdir” dedi. Ardından Panasonic’in enerji, iklimlendirme ve aydınlatma ile ilgili çözümleri hakkında kısaca bilgi verdi. Eventuum Organizasyon Genel Müdürü Pınar Kopuz ise konferansın bir öncekine göre başarısını ciddi oranda artırdığını söyledi. Kopuz, Türkiye’de B2B konseptinde gerçekleştirilen tek ve en büyük organizasyon olan İnşaat ve Konut Konferansı sayesinde katılımcıların ticari faaliyetlerine vizyon kattıklarını belirtti.

Etiketler