1998'de sodex avrupa'nın 4. fuarı olma yolunda

05 Şubat 1997 Dergi: Şubat-1997

Termodinamik: Dünya Fuar Yapım Ltd.Şti. kuruluşu ve ilk organizasyonları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Murat   Demirtaş:    1996   yılının

Haziran ayında ben ve ortağım Hakan Gençoğlu tarafından kurulan Dünya Fuar Yapımın iki fuar organizasyonu oldu. Biri. Dünya Ticaret Merkezi l ve 2 no'lu salonlarında 3-6 Mayıs 1997 tarihlerinde gerçekleşecek SODEX'97. diğeri de 10-13 Nisan tarihlerinde Denizli'de gerçekleşecek olan DE-KOTEKS Tekstil Makinaları ve Aksesuarları Fuarı. DEKOTEKS bizim ilk fuarımız olduğu gibi Denizli'de alanında düzenlenen ilk fuar. Tabi fuarcılık alanında on yıl ve yüzlerce fuar tecrübemizi saymazsak.

 

Termodinamik: SODEX'97'de ki hazırlıklarını/ haıiL'i  aşamada.

 Murat Demirtaş: SODEX'97, soğutma, doğalgaz, tesisat. ısıtma, havalandırma, yalıtım ve klima teknolojileri Fuarı'nda 13 bin metre kare yer satılmış. Buna göre toplam alanımızın % 97'si satılmış. (Şubat ilk haftası itibariy-le).

1998'de Dünya Ticaret Merkezi'nin 3. salonu açılacak. O zaman Almanya, Fransa ve İtalya'dan sonra 4. fuar olacak ama 2000 yılına kadar 3. fuar olmak, hiç de uzak bir hedef değil. Satış, fuarı düzenlemenin sadece bir aşaması, tüm organizasyonun % 25-30'unu teşkil eder. Satışların ardından yaklaşık 50 kalem yapılması gereken çalışma var. Hangi otobüs şirketi, hangi temizlik şirketi, hangi stand şirketi ile çalışılacak, ilan planlaması, davetiye basım ve dağıtımı gibi o kadar çok unsur, o kadar çok ayrıntı gözönüne alınması gerekiyor ki.İyi bir planlama olmaksızın üstesinden gelinemez. Bunun için çok uzman kadrolar ve kuruluşlarla çalışmak gerekiyor. Örneğin basın ve halkla ilişkilerimiz Man Ajans/Thompson'un Halkla İlişkiler Kuruluşu tarafından sürdürülüyor.

 

Termodinamik: Fuar alanınız, yeri, mevkii konusunda katılımcılarınızın görüşleri hangi merkezde?

 

Murat Demirtaş: Yeşilköy, gerek hava alanlarına yakınlığı gerekse adresinin çok kolay oluşu avantaj. Bu yıl iki, gelecek yıl üç. 2000 yılında 5 salon olacak. Gelişmesi sürüyor. Geleceği var. Metro da geliyor. DGS konferans salonu, otel vb. yapıyor. 120 milyon dolarlık bir yatırım. Galeria tipi bir alışveriş merkezi yapılıyor. Raylı sistem Ataköy'e kadar geldi çok yakında fuara ve hava alanına bağlantısı yapılacak. ISH Frankfut Fuarına gidiyor. Çok miktarda davetiye dağıtılacak.

 

Termodinamik: Bir sonra' :>roje belirlendi mi?

Murat Demirtaş: SODEX'97/İz-mir 26-30 Kasım 1997 tarihleri arasında İzmir Fuarı salonlarında yapılacak. Kasım ayının tercih edilmesinin sebebi, özellikle Ege Bölgesi'nde klima talebi yoğunlaşıyor. Turistik yatırımlar canlanıyor. Ayvalıktan Marmaris'e kadar elden davetiye dağıtımı yapılacak. İzmir'e yakın bir gelecekte doğalgaz gelecek. Isıtma sektörünün de bu bölgeye yönlenmesi söz konusu olacak. Aynı tarihlerde yapılan Yapı Endüstri Merkezi'nin Yapı Fuarı ile birlikte aynı alanda Atlas Salonu'nda bu fuarı gerçekleştireceğiz.


Etiketler