Header Reklam

1996'nın Başarı ve Sevgi Dolu Bir Yılı Olması Dileğiyle

05 Ocak 1996 Dergi: Ocak-1996

Eğer kimsenin sizin kadar mükemmel olamayacağını ve bu nedenle her işi kendiniz yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, başarılı bir yönetici olmayı unutun ve yaşamınızın geri kalan bölümünü başka yöneticilerin zirveye doğru tırmanmalarında onlara yardımcı olacak değerli bir ast olarak harcamaya hazırlanın. Ancak usta bir iş aktarıcı, yetki verici olursanız başarılı bir yönetici olursunuz. Bütün diğer beceriler gibi yetki vermek de karmaşık değildir. Liderlik ve motivasyon konusunda da şunları söyleyebiliriz. Hangi iş olursa olsun, o konuda bilginiz arttıkça kendinize güveniniz de artar. Liderlik konusuda böyledir. Çeşitli yöneticiler çeşitli durumlarda üstün başarı gösterirler. Kimi hızla gelişen bir işte çok başarılı bir yönetim gösterirken, kimi de batmak üzere olan şirketleri kurtarmakta uzmandır. Ancak gerçek liderler, kendilerini değişen duruma uyarlamasını bilirler.

Yetki devretmek, liderlik ve motivasyon konusundaki notlarını sırasıyla şöyle aktarabilirim:

-          İş akışını artırmak ve işteki stresi azaltmak için yetki devredin. Çok seyrek olması gereken acil durumlarda kendiniz araya girmeye hazır olun.

-          Elemanlarınız işlerini sizin yapacağınızdan daha iyi yaptıkları için memnunluk duyun. Kişilerin yeteneklerinin herkesin yararına olmasını sağlayın.

-          Eğer aktarmış olduğunuz görevlerde aksaklıklarla karşılaşılırsa sorumlu yine sizsiniz. Bu da yetkiyi vermekte dikkatli olmak gerektiği anlamına gelir, yetki vermekten kaçınmak anlamına gelmez.

-          Eğer bir üst düzey yöneticisi iseniz zamanınızın yüzde biri bir şey yaparak ve yüzde 99'u yöneterek: yani planlayarak, organize ederek, kontrol edip liderlik sağlayarak harcanmalıdır.

-          Sadece en yakın astlarınıza yetki devredin ve üstünüzdeki yöneticiden, ekibiniz elemanlarına doğrudan yetki devretmemesini söyleyin.

-          Bir gruba değil, sadece bir kişiye yetki devredin. Bir işten bir grup sorumlu tutulduğunda bir problem çıktığı zaman bunun sorumlusunu bulmak hemen hemen olanaksızdır.

-          Sadece başarılı görülenler iş aktarmayım İnsanları yanlış değerlendirmeyin -ne kadar sorumluluk üstlenebileceklerini bilmek için ekibinizin her üyesine yakın olun. Bazı yetenekli ve hırslı insanlar doğuştan çekingendirler- bunların potansiyelini fark edin ve yeteneklerini başka yerlerde göstermek üzere sizden ayrılmalarını önleyin. Kadınların yönetimde halen az sayıda olmalarının nedeni genellikle kadınların çoğunun fazla atılgan olmamaları ve amirlerinin de onların potansiyellerini anlayamamalarıdır.

-          İnsanlara bir şeyi yapmalarını buyurmak yerine, onlardan o işi yapmalarını isteyin.

-          İlerlemeleri izleyin ama insanları ilerlemeleri için zorlamayın.

-          Bir aksilik olursa kurtarmak yerine onların çözümü bulmalarına yardımcı olun.

-          Kişileri iyi yaptıkları şeyler için herkesin önünde kutlayın.

-          Ekibinizde liderlik yeteneği gösterenler karşısında kendinizi tehdit edilmiş hissetmeyin. Onların insiya-tifinden yararlanma yollarını araştırın.

-          Nazik olun. "Lütfen" ve "Teşekkür ederim" deyin ama aşırıya kaçmayın. "Hayır"ı kibarca, ama kesin bir şekilde söyleyin.

-          Şirket ve ürünleriyle guru 'mayı öğretin. Herkesin işinin önemini ve şirketin başarısına katkısını anlamasına yardımcı olun.

-          Yüksek standartlarda ısrar edin. Herkes işini doğruya yakın yapmanın yeterli olmadığını anlamalıdır.

-          Ekibinizin dikkatini ortak hedefinize yönelterek bir birlik ruhu aşılayın. İnsanlara kendi işlerini yaparken birbirlerini de desteklemeleri gerektiğini söyleyerek takım çalışmasını geliştirin. Ortak hedefleri olmayan ekipler çözülürler.

-          Kadronuzla konuşurken biz, bizim gibi sözcükler kullanın.

-          Astlarınıza tüm sırlarınızı açmayın. En açık yönetilen şirketlerde bile açıklayamayacağınız bazı konular vardır.

-          Ekip elemanları arasında sıkıntılar varsa, durum daha kötüleşmeden işe el koyun. İnsanları bir araya getirin ve sorunları konuşun.

-          Ekipteki zayıflıkları teşhis edin ve bunlara hemen ve kesin bir şekilde müdahale edin. Elemanlarınıza tavsiyelerde bulunun ve eğitin, ama işe uygun olmadığı açıkça belli olan kişilerin işle ilişkilerini kesin.

-          Şirketten ayrılanları sadakatsizlikle suçlamayın. Neden ayrılmaya karar verdiklerini düşünün.

-          Bir sorun çıktığı zaman sakin olun. Kontrolü ele alın, soruna sistematik bir şekilde yaklaşın ve paniğe kapılmayın.

Gelecek ay buluşmak dileğiyle.

 

Orhan Turan


Etiketler