11. Ozon Paneli Gerçekleştirildi

05 Aralık 2010 Dergi: Aralık-2010

11. Ozon Paneli, 25 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi?nde gerçekleştirildi. Panele, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri Fulya Somunkıranoğlu ve Pervin Doğan, Macaristan Çevre ve Su Bakanlığı Yetkilisi Robert Toht, çok sayıda sektör temsilcisi ve firma sahibi katıldı.

Açılış konuşmasını Fulya Somunkıranoğlu?nun yaptığı panelde, ?Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin (OTİM) Azaltılmasına İlişkin Yönetmelik Revizyonu ve 2011 Yılı OTİM İthalat Kotaları? başlıklı sunum, Pervin Doğan tarafından gerekleştirildi.

Panelde, kotalar ve gümrük, üzerinde en çok tartışılan konular arasında yer aldı. Çevre ve Orman Bakanlığı?nın uygulamaya koymayı planladığı ?uygunluk belgesi?, gümrükten giren malların laboratuvarlarda incelemeye alınmasını gündeme getiriyor. Sektör temsilcileri ve firma yetkililer, böyle bir uygulamanın gümrükte yığılmaya yol açacağını, ardiye bedellerini artıracağını ve ithal ürünlerin gümrükten giriş yapma sürelerini uzatacağını belirtti. Yasal boşlukların kapatılması ve uygunsuz soğutucu gazların ve malzemelerin ülkeye girişinin engellenmesi, kotalı ürünlerin kontrolünün sağlanması, böylece haksız rekabetin önüne geçilmesi de sektörce dile getirilen sorunlar ve talepler arasındaydı.

Firma sahipleri kotalı ürünler için getirilecek yeni uygulamada iki türlü çözümün kendileri için uygun alternatif oluşturabileceğini belirttiler. Bunların ilki, getirilen malların tümünün kırmızı hatta düşürülerek incelenmesi, ikincisi ise gelen konteynırlar içinden örnek malzemeler alınarak inceleme yapılması oldu.

Avrupa?da örnekleme yolu ile kontrollerin gerçekleştiğine dikkat çeken Macaristan Çevre ve Su Bakanlığı Yetkilisi Robert Toht, ürünlerin tek tek incelenmesi gibi bir yöntemin uygulamada pek çok sorun çıkaracağının altını çizdi. Toht ayrıca ?OTİM ve Florlu Gazlara İlişkin AB Müktesebatı ve Uygulama Örnekleri? konulu bir sunum yaptı.

Bakanlık yetkilileri, sektörün dile getirdiği sorunların dikkate alınacağını ve bu doğrultuda yeni bir modelin uygulanabileceğini, konuyla ilgili bildirimlerin de sektörle paylaşılacağı bilgisini verdi.


Etiketler