100 yılda 5 milyon döküm kazan

05 Mart 1999 Dergi: Mart-1999

ISISAN & BUDERUS firmaları, ısı sektörümüzün temsilcilerin-denbir grubu, 24-28 Şubat 1999 tarihleri arasında Almanya'da ağırladı. Merkezi Wetzlar'da bulunan Buderus AG.'nin "Isı Tekniği" iki temel faaliyet alanının birini oluşturuyor. Diğeri ise Buderus-Gus organizasyonu. Bu organizasyon ise ağırlıklı olarak otomativ sektörünün döküm aksam gereklerini karşılıyor. Kent altyapı ve üst yapı döküm elemanları da Buderus-Gus'un faaliyet alanı içerisinde yer alıyor. Döküm teknolojisiyle yapılabilecekleri düşleyebilmeniz için özel üretim biblo, tablo ve dekoratif eşyaları bulabileceğiniz şık bir butik de Buderus'un Wetzlar'daki merkezinin hemen bitişiğinde yer alıyor. Rö-gar kapaklarından, ısı kazanlarına ve estetik şömine dizaynlarına kadar çeşitli üretim örnekleri ile Buderus, "Döküm Sanatı" uzmanı olduğunu vurguluyor.

Buderus döküm kazan teknolojisi izlemek üzere teknik gezinin ilk günü lol-lar'da bulunan döküm kazan fabrikası ziyareti ve aynı yerde bulunan eğitim merkezinde verilecek G515 Ecostream kazan lar-Thermostream teknolojisi Ecomatic 4000 kazan otomasyon panelleri, yoğuşmalı kazan teknolojisi, ısıtmada tesisat uygulamaları paneline ayrıldı.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde yapılan yeni yatırımlarla geliştirilen ve yeni teknolojilerle donatılan Lollar'daki tesiste 1350 °C'de maden eritilen potalardan alınan eriyiğin esnek döküm teknolojisi ile kazan dilimlerine dönüştürürken geçtiği evreleri izleyen grup, daha sonra Buderus organizasyonu ile ilgili bilgiler aldı. Almanya'da 7 noktada üretim tesisi bulunan Buderus'un Almanya, içinde ve dışında kendi organizasyonu olan 18 kuruluşu var.

Bunların ikisi Almanya'da, ikisi Belçika'da, ikisi Hollanda'da bulunuyor. Diğer ülkeler ise, A.B.D., Polonya, Çe-koslavakya, Slovakya, Rusya, Macaristan, Avusturya, İsveç, Yunanistan, italya ve Fransa. Buderus'un temsilcilikleri bulunan ülkeler ise; Bosna-Her-sek, Danimarka, Hırvatistan, İsviçre, Bulgaristan, İngiltere, Lübnan, Slovakya, Ukrayna, Şili, İrlanda, Norveç, ispanya, Beyaz Rusya, Çin, israil, Romanya, Suriye, Güney Kıbrıs ve Türkiye. «minerin ilk yeni ürün ve teknoloji-konusu Ecomatic 4000 serisi kazan otomasyonu panelleri oldu. Bir "Akıllı Isıtma" sistemi olarak tanıtılan Ecomatic 4000'ler orta ve büyük kapasiteli kazanlar için tasarlanmış. FM 442 modül, en az çift zona kumanda edilmesine olanak sağlıyor. FM 441 ile 7 ısıtma zonuna, 1 boyler zonuna kumanda edilebiliyor. Her zona farklı çalışma programı, yaz/kış geçiş sıcaklığı bilgileri yüklenebiliyor. Minimum yakıt sarfiyatı, maksimum konfor için atık su kullanımı, otomatik adaptasyon ve salt optimizasyon özelliklerine sahip olan panellerin küçük kapasiteli cihazlar için kullanılan modülleri de bulunmakta. Örneğin ZM 432, mevcut kazanlara da monte edilebiliyor, 60 °C sıcaklığa kadar, pompalar çalışmadan baca gazını test edebili

yor. FM 447 gibi "strateji modülü" denilen bir diğer modülle ise üç kazana kadar kaskad sistemlere kumanda edebilmekte. Söz konusu kazanların biri yer tipi yoğuşmalı,   diğeri ecostream gibi farklı tiplerde kazanları bu modülle, tanıtma şansı da var.

Standart programların yanı sıra özel programlar da yapılmasına olanak tanıyan paneller Türkçe komutlarla kullanılabiliyor. Zon seçimi, kazan verileri, İD (Isıtma Devreleri Çalışma Prensibi), boyler, strateji (hangi kazan ilk sırada çalışacak, paralel mi-seri mi çalışacak, sıralı çalışma prensibinde mi çalışacak vb.), kazan eğrileri, röle sistem testi, likit kristal ekran testi, hataları görebilme, kontrol noktası (o anki çalışma), program versiyonu oryantasyonu ve  reset gibi veri  girme/test/değiştirme vasıflarına sahip olan paneller, Honeywell&STEFA-Landis software data protoku sistemine uyumlu olarak planladıkları için protokolün devreye girmesi ile cihazlara dünyanın neresinde olursa olsun uzaktan kumanda/sorun tespit olanağı verebilecek.

Seminerin ikinci yeni teknolojiler konusu ise Thermostream sistemi idi. Thermostream. kazan içinde dönüş suyu sıcaklığını yükselterek, yoğuşma olmaksızın çalışmayı sağlayan sistem olup, bu sistemle çalışan kazanlara ecostream kazanlar deniyor. Soğuk dönüş suyunun sıcak döküm yüzeylerle temas etmeden önce sıcak çıkış suyu ile karışması ve böylece kazanın ısıl şoklardan korunması prensibine dayanan thermostream sisteminde bu özellik, dönüş hattı üzerinde özel bir dağıtıcı boru ile sağlanmakta. Dönüş suyu kazanın üst kısmındaki dağıtıcıya giriyor ve üzerindeki delikler sayesinde döküm yüzeye temas etmeden sıcak su ile karışıyor. Karışım sonucu ısınan soğuk su, daha sonra kazanın alt kısmına gidiyor. Böylece termal şoklardan ve yoğuşmadan tamamen korunabiliyor. Dönüş suyu sıcaklığının yükseltilmesi gereğini ortadan kaldıran sistemde dönüş suyu sıcaklığı 20 °C'ye kadar düşebiliyor. Sistemde dönüş suyunun debisi de problem olmaktan çıkmış. Kazan çalıştıktan 10 dk. sonra kazan suyu sıcaklığı 50 °C'ye ulaşması gerekiyor. Bu esnaya kadar üç yollu vanaya veya pompaya komut vermiyor.  Sistemin bir diğer avantajı ise; şönt pompaya, bununla berar kullanılması gereken vana, çekvalf vb. tesisat malzemelerine gerek olmadığından yatırım ve işletme maliyetlerinde sağlanacak tasarruf. Seminerin son bölümünde yo-ğuşmalı kazanlar ve ısıtma tesisatları ile ilgili bilgiler ve katılımcıların sorularının yanıtlanması yer aldı. Teknik gezinin ikinci günü ise, Eibels-hausen'da bulunan çelik kazan ve boyler fabrikasında ürünler ve üretim süreci incelemelerine ve Buderus Ko-jenerasyon sistemi uygulama örneğinin bulunduğu manastır ziyaretine ayrılmıştı.

Eibelishausen'da bu kez çeliğin ısıl işleminden kaynak yöntemlerine, boyler iç yüzeylerinin termoglasür kaplama tekniğine kadar üretim süreçleri hakkında bilgiler alan grup, gezinin son gününde Frankfurt'u gezme ve dinlenme olanağı buldu.


Etiketler