Detaylı Ara
Ana Sayfa Hakkımızda Reklam Yazı Koşullarımız İletişim Abonelik-Alışveriş
English
Haberler
Etkinlik ve Fuarlar
Sektörel Fihrist
Arşiv
Bu Sayıda
Mayıs 2015

Kullanıcı Adı
Şifre
Şifremi unuttum

E-bültenimizi almak ve avantajlardan yararlanabilmek için sitemize üye olun
Bookmark and Share
Termodinamik
Ocak 1993
Sayı - 5
Katkılar
Radyan Soba

Bu atölyelerin maliyetlerinin düşük olması nedeniyle ürünün fiyatı piyasada düşük tutulmaktadır. Bu da radyan soba piyasasında fiyat istikrarsızlığı doğurmaktadır. Özellikle bu atölyelerin bulunduğu çevrede fiyat istikrarsızlığı rahatlıkla gözlenmektedir. Radyan sobalarda kalite kontrolü çok önemli bir rol oynamaktadır. Bütün radyan soba tiplerinde birçok emniyet sistemi olmasına rağmen yine de kullanımda tüketici bilinci çok önemli rol oynamaktadır. Bilinçli ve sorumluluk duygusu geniş üretici, radyan soba kullanı-nda kesinlikle tüketiciyi kullanım hatalarına karşı uyarmakla yükümlüdür. Firma olarak TEBA. özellik bu konuya karşı oldukça hassasdır. Sobalarımızın üzerinde tüketiciyi kullanım hatalarına karşı uyarıcı, birçok ikaz etiketi görülebilir. Önemli olan ürünü çok satmak değil, tüketiciye maksimum yararı sağlayacak hatasız ve tüketici ihtiyacını giderici ürünleri sunmaktır. Bütün bunların sağlanabilmesi için kullanıcının da uyarıları dikkate alması gerekir. Radyan soba kullanımında dikkat edilecek noktaları sıralarsak ;

-          Radyan soba. mobilya, perde gibi yanıcı eşyaların yanına konulmamalıdır.

-          Soba ile odadaki diğer ısı kaynakları arasında en az 2 metre mesafe olmalıdır.

-          Banyo, bodrum gibi küçük hacimlikapalı yerlerde kullanmak kesinlikle sakıncalıdır.

-          Kullanılacak mahallerin havalandırma olanakları iyi olmalıdır.

-          Yatak odası ve çocuk odası ısıtılmasında çok zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Kullanılırsa da sobayı dışarı çıkarıp odayı havalandırmadan uyunmamalıdır.

-          Sobanın ön yüzü duvara yaslanma-malıdır. Isıtma yüzeyi daima ısıtılacak bölgeye doğru tutulmalıdır.

-          Kullanılan tüpün mutlaka TSE belgeli olması gerekir. Yanma esnasında tüp asla yan yatırılmamalıdır.

-          Dedantör ile soba gaz girişi arasındaki hortum en 3 senede bir değiştirilmelidir.

-          Sobada gaz kaçağı hissedildiği anda soba söndürülmeli. oda havalandırılmak, gerekirse tüp açık havaya çıkarılmalıdır.

Radyan soba birincil ısıtma aracı olmasının yanında artık yavaş yavaş ikincil ısıtma aracı olarak da tüketici tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İkincil kullanım yerleri ise kaloriferin yanmadığı zamanlarda, evler ve bürolar, yazlık evlerde bahar ayları, ramazan ayında sahurda vs. olarak sayılabilir. Radyan sobaların sadece LPG ile çalışanlarının yanında elektrik ile çalışanları da vardır. Böylelikle tüp bitmesi ya da elektrik kesilmesi gibi ısınına problemleri yaşanmaz. Tekrar etmekte fayda gördüğümüz bir nokta var ki. bu ısıtma aracını kullanırken heın tüketicilerin kullanımında bilinçli olması hem de üreticilerin sorumluluk duyguları ile tüketicileri kullanım hatalarına karşı bilinçlendirilmesidir. Bol ısılı sıcak günler dileğiyle.

 

Gülüm İREN

 

10.10.1963 yılında Alaşehir'de doğdu. Ilkokul'u Selçuk Isabey llkokulu'nda, liseyi Karşıyaka Kız Lisesi'nde okudu. 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü İhtisas Programı bitirdi. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Kürsüsünde masterını tamamladı. Halen TEBA Şirketler Gru-bu'nda dayanıklı tüketim malları kanalında ürün yöneticisi olarak çalışmaktadır.

 


Get it on Google Play

© DOĞA SEKTÖREL
YAYIN GRUBU